
Den 1–2 oktober 2025 samlades branschen på Kistamässan för Empack och Logistics & Automation – två intensiva dagar fyllda av innovation, nätverkande och framtidsspaning. Bland deltagarna fanns Esbjörn Olofsson, grundare av Amesol AB, som arbetar med hållbara förpackningar och konsulttjänster genom hela värdekedjan.
Esbjörn beskriver företagets arbete som ett sätt att se helheten i förpackningsflödet:
“Vi tänker mycket på både idag och framtiden, hur vi kan skapa hållbara förpackningar som fungerar i praktiken. Det handlar om hela flödet, från idé till färdig lösning.”
Klicka på länken nedan för att se hela intervjun.
En mötesplats som samlar hela kedjan
För Esbjörn är Empack en viktig arena för att samla branschens alla aktörer, från producenter och varumärkesägare till myndigheter.
“Här får man in alla perspektiv. Många beslut tas utan att hela kedjan är med, och då blir det svårt att applicera i verkligheten. På Empack kan vi diskutera och förstå varandra bättre.”
Viljan att förändra
Det som imponerade mest på Esbjörn under årets mässa var engagemanget och drivet hos deltagarna.
“Framför allt tar jag med mig viljan att göra förändringar. Det är så många som vill visa vad de gör och bidra till utvecklingen, det ger energi och inspiration.”
Framtidens förpackningar
När han blickar framåt ser Esbjörn stora möjligheter i nya material och ett globalt synsätt på hållbarhet.
“Vi måste tänka globalt – både kring material, återvinning och transporter. Agenda 2030 och våra gemensamma hållbarhetsmål är en viktig kompass framåt.”
Blicken mot 2026
Inför nästa års mässa hoppas Esbjörn på fler diskussioner mellan branschen och beslutsfattare.
“Jag skulle gärna se fler från regeringshåll, så vi kan förankra lagstiftningen bättre i verkligheten. Och glöm inte de små aktörerna, de är minst lika viktiga för att driva utvecklingen.”
Nästa upplaga av Empack och Logistics & Automation äger rum den 30 september –1 oktober 2026 på Kistamässan, en ny chans för branschen att mötas, samarbeta och ta nya steg mot hållbara lösningar.