Co-located:

30 september - 1 oktober 2026, Kistamässan

Redefining Automation in Extreme Cold: Print & Apply in freezing conditions — Even at – 30°C

Från svensk innovation till global framgång – möt Evolabel på Empack Talks Stockholm 2026

Den 30 september på Kistamässan delar Mattias Ackers, en av Evolabels grundare, med sig av en banbrytande svensk innovation inom Print & Apply-teknologi som satt avtryck på den globala marknaden. Under lunchföreläsningen presenterar han Evolabel Coldstore, en världsunik lösning som fungerar ner till -30 °C utan externa värmesystem eller skyddsutrustning.

Innovationen öppnar nya möjligheter för automation inom fryslager och kylkedjelogistik, samtidigt som den minskar komplexitet, kostnader och energiförbrukning.

Mattias, en av Evolabels grundare och en sann pionjär inom innovation och teknologi, kommer även att belysa hur den ökande efterfrågan på temperaturkontrollerad logistik påverkar livsmedels- och dryckesindustrin och varför framtidens leveranskedjor kräver automatiserade lösningar som fungerar sömlöst mellan olika temperaturzoner.

Evolabel är en svensk framgångssaga som utmanar branschen med innovativa märkningslösningar för automatisk etikettering. Från huvudkontoret i Sverige utvecklar och tillverkar företaget sina maskiner, som idag används av företag över hela världen för att effektivisera produktion, lager och logistik.

På plats finns även Evolabels återförsäljare CodeIT, som bjuder besökarna på lunch. Med över 15 års erfarenhet hjälper CodeIT företag att skapa smarta fabriker där maskiner, system och människor är sammankopplade. Detta möjliggör övervakning och beslutsfattande i realtid samt en mer flexibel, effektiv och kundanpassad produktion genom hela värdekedjan.

 Empack Stockholm, Kistamässan

Empack Talks 30 september 2026 kl 12.00

Antalet platser är begränsat, anmäl dig redan idag för att säkra din plats!
Anmälan https://www.surveymonkey.com/r/TQ2JZZR

Dagar
Timmar
Minuter
Sekunder